Nekonečný příběh skla

Nekonečný příběh skla

Sklo patří bezpochyby mezi nejlepší obalové materiály. Navíc, díky třídění a recyklaci ho lze využívat v podstatě do nekonečna. Jednou slouží jako obal na potraviny, jindy může být třeba součástí lustru. Jaké jsou jeho další výhody?


Sklo je ideální hygienický obal

S obalovými materiály na potraviny může být občas potíž. Například plast je spolehlivý a lehký, ale nemusí být vždy úplně neškodný pro naše zdraví. Za to sklo je nepropustné a do potravin ani nápojů neuvolňuje žádné potenciálně nebezpečné látky. Nemusíme se tak bát, že by snad skrze skleněný obal cokoliv prosáklo dovnitř nebo ven.

Sklo je jakožto obalový materiál ideální také proto, že nevyžaduje jakékoliv dodatečné chemické úpravy. Pokud vám záleží na zdraví, sklo jako obalový materiál potravin je jasnou volbou.

Sklo je šetrné k životnímu prostředí

Na výrobu skla se využívají pouze přírodní materiály: písek, soda, dolomit, vápenec a samozřejmě střepy.

Navíc, kvalita skla neklesá ani po jeho opakovaném recyklování. Je možné, a navíc žádoucí jej recyklovat stále dokola. Jediný problém v současné době je, že sklo netřídíme dostatečně. Sklárny se tak potýkají
s nedostatkem střepů z kontejnerů na tříděný odpad. A to je škoda!

Sklo ve směsném odpadu už nikomu neposlouží. Podle paní Bělohoubkové ze sklárny Vetropack je v ČR takový nedostatek vytříděného skla, že se střepy pro výrobu nových materiálů musí dovážet i ze zahraničí! Přitom stačí, když budeme sklo svědomitě odkládat do kontejneru na tříděný odpad. K tomu paní Bělohoubková dodává, že na vytříděných skleněných obalech nevadí ani víčka či drobné znečištění, se kterými si třídicí linka poradí.

Tříděním pomůžeme sklárnám i přírodě

Třídění skleněného odpadu je opravdu prospěšné pro každého. Nás to nic nestojí a přírodě i sklárnám to skutečně velmi pomůže. Čím více skleněných střepů bude při výrobě nového skla použito, tím ekologičtější výrobní proces bude. Uspoří se tak značná část primárních zdrojů a energie.

Při dostatku vytříděného skla je nové sklo možné vyrábět téměř ze 100 % pouze z recyklovaného materiálu!

Chcete vědět o třídění skla i ostatních materiálů více? Navštivte Samosebou.cz!